Zobacz więcej Zobacz więcej
Od 1994r. działa 35-osobowy chór parafialny BEL CANTO-jest to chór mieszany, który zrzesza młodzież gimnazjalną ...
Przedwojenny monument stoi na jednym z malowniczych wzgórz otaczających Małą, wieś w powiecie ropczycko-sędziszowskim.

Pomnik Ch.

„On na wzniesieniu ręce swe rozkłada
bo wielką władzę nad tą wsi posiada
Błogosławi ziemię w jej urodzaju
I sławą słynie w naszym pięknym kraju”

 

 

 

 

Wojciech Durek po powrocie do rodzinnej wsi chciał po sobie pozostawić w Małej jakąś pamiątkę.O W porozumieniu z ówczesnym proboszczem księdzem Józefem Kuczkiem i przy pomocy miejscowej ludności postanowił postawić na najwyższym wzgórzu figurę Chrystusa Króla. Ludziom spodobał się ten pomysł, z wielką ofiarnością i poświęceniem zbierali w pobliskim lesie kamienie na głęboki fundament i cokół. Niektórzy rozbierali nawet swoje przydomowe piwnice, aby nie zabrakło materiału. Cokół stanął w 1937 roku.
Figurę Wojciech Durek odlał z betonu. Wśród mieszkańców nie ma zgodności co do wielkości figury. Mierzy ona od podstawy cokołu około 20 metrów. W czasie drugiej wojny światowej została w niewielkim stopniu uszkodzona. Niemcy strzelali do figury Chrystusa jednak odstrzelili jedynie palec u ręki.
Od początku betonowy wizerunek otaczano wielką czcią, co przejawiało się w trosce o jej utrzymanie. Miejsce to odwiedza wielu ludzi, nie tylko z Małej. Przychodzą tu pielgrzymki. Kilka razy do roku pod figurą odbywają się nabożeństwa z udziałem młodzieży. W okresie Wielkiego Postu odprawiana jest Droga Krzyżowa. Do niedawna figurą opiekował się Piotr Miklos. Zmarł jednak przed kilku laty. Cierpiał podobno na dotkliwy ból palca. Na kolanach pielgrzymował od kościoła w Małej, aż na samo wzgórze pod figurę. Obiecał Bogu, że jak zostanie uzdrowiony, do śmierci będzie się opiekował figurą. Tak też się stało, a Piotr Miklos nigdy nie zapomniał danej obietnicy. Być może, Wojciech Durek zaczerpnął wzór figury podobnej do 30-metrowej figury Chrystusa, górującego nad Rio de Janeiro ze wzgórza Corcovado, zbudowanej w 1931 roku. Nie zmieniato jednak faktu, że drugiej takiej figury w Polsce spotkać nie można.Pierwszy cud Podkarpacia

Po remoncie uporządkowano otoczenie pomnika, zrobiono drogę dojazdową, wyłożono kostką placyk przed pomnikiem, zainstalowano profesjonalne oświetlenie, ustawiono tablice informacyjne.
Towarzystwo Przyjaciół Małej i ks. proboszcz zrobili wiele, by wypromować religijny symbol wioski na jej rozpoznawalną wszędzie wizytówkę, cel wycieczek i pielgrzymek. Pojawiły się gadżety z wizerunkiem pomnika: pocztówki, kalendarze, breloczki, metalowe figurki.
W 2007 roku Chrystus z Małej wygrał ogłoszony przez Nowiny plebiscyt "Siedem cudów Podkarpacia". Obliczyliśmy, że tylko w jeden dzień, pierwszą niedzielę po ogłoszeniu wyników plebiscytu, przy pomniku zatrzymało się ok. 600 samochodów - wylicza ks. proboszcz.
W każdy weekend, jeśli jest tylko pogoda, przyjeżdża sporo samochodów z obcymi rejestracjami. Ks. Roman, zapalony motocyklista, organizuje w Małej dwa razy w roku - w kwietniu i październiku - motocyklowe zloty. Na ostatnim, kwietniowym, było ok. 10 tys. motocykli. Te zloty też przyczyniają się do reklamy monumentu. Nie przypadkiem przy figurze spotyka się później wielu motocyklistów.

 

 

 

Napisz do nas
Kontakt: Zespół Szkół w Małej - tel/fax (017) 2213397 e-mail: zsmala@vp.pl
Copyright © 2021 miejscowosc-mala.pl wizyt: 409126 online: 4 Realizacja: Intellect.pl